Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne

W dniu wczorajszym (czwartek 15.12.2022 r.) zakończyliśmy cykl warsztatów kulinarnych zrealizowanych w programie Ministra Edukacji i Nauki.  Projekt „Dwa pokolenia- wiele do zrobienia” zakładał wspólne spotkania międzypokoleniowe  m.in. naukę gotowania potraw wigilijnych i ich degustację przy wspólnym stole. Uczestnicy warsztatów dzielili się przepisami i wymieniali dobre praktyki.

Ideą przyświecającą temu spotkaniu było włączenie Seniorów we wspólne aktywności z dziećmi, aby miały możliwości czerpania z wiedzy, ciepła Babć i Dziadków, którzy dzielą się swoim bogatym życiowym doświadczeniem, umiejętnościami, ogromną pasją. Idea warsztatów zrodziła się z pragnienia podkreślenia wagi roli, jaką w naszym życiu odgrywają osoby starsze oraz pokazanie dzieciom, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie osób starszych, nawiązać z nimi kontakt i nauczyć się od nich czegoś ciekawego.

Wykonaliśmy tradycyjnie pierożki, ryby w dwóch postaciach, paszteciki z pieczarkami, barszczyk, sałatkę jarzynową, wigilijny kompot, drożdżową gwiazdę z makiem. Udało się przemycić dania dla naszych milusińskich, tj. chałkę, wegetariańską pizzę, pierniczki.

Wspólne gotowanie w świątecznym nastroju umożliwiło międzypokoleniową integrację.

Dzięki życzliwości Pani Ewy Pisarskiej udało się nam spisać przepisy na świąteczne dania wraz z sekretnymi składnikami.

Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty umiejętności przygotowania potraw Wigilijnych.

Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Pisarskiej za przeprowadzenie warsztatów i cenne wskazówki.

Koło Gospodyń Wiejskich Polne Kwiaty w Rutkach – Kossakach zaangażowało się w pieczenie pierników i ciasteczek świątecznych. Oprócz pieczenia Polne Kwiaty śpiewały z dziećmi kolędy i pastorałki oraz poprowadziły zabawy muzyczne Dzieci były zachwycone możliwością nieograniczonego ich dekorowania. Bardzo dziękujemy członkiniom zaangażowanym w realizację tych działań, Pani Dyrektor i pracownikom GOKiB za udostępnienie i przygotowanie pomieszczeń ośrodka kultury na warsztaty oraz pomoc w ich realizacji.

 

Zadanie realizowane w ramach programu pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej”, sfinansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki

Logotyp Ministerstwa Edukacji i Nauki
Nie znaleziono galerii.