Obchody 76. rocznicy bitwy pod Śliwowem

Partyzancka bitwa stoczona pod Śliwowem 30 kwietnia 1946 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego z siłami komunistycznymi, prawdopodobnie była jednym z największych starć tego rodzaju na Białostocczyźnie po 1944 roku.

O fakcie tym świadczy nie tylko liczba żołnierzy i funkcjonariuszy użytych do walki i osaczenia 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, lecz również użycie broni ciężkiej w postaci moździerzy i pojedynczego działa.
30 kwietna 2022 roku przypadła 76 rocznica bitwy, z tej okazji odbyły się uroczyste obchody, które rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji poległych przez ks. kanonika Stanisława Żbikowskiego w kościele p.w. Św. Anny w Rutkach-Kossakach. Uczestnicy obchodów, a wśród nich kombatanci, przedstawiciele gminy i strażacy OSP, przemaszerowali na cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie uczestnicy uroczystości pojechali pod pomnik, który znajduje się nieopodal Śliwowa. Tutaj odegrano hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt, a delegacje gminy i kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze.