Wiosenna akcja szczepień lisów wolno żyjących

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny, w kolejnej akcji szczepień – zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących – metodą zrzutów z samolotów, w planowanym terminie: od 27 marca  do 2  kwietnia   2023 r.

Przeparat przeciw wściekliźnie

Zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm ; grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony blister –  plastikowy pojemnik   z płynną szczepionką.

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki,  itp.  z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych. Prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt  – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. Szczepionka  jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty  na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka –  należy miejsca  te dokładnie przemyć  wodą z mydłem,  a  następnie  zgłosić  się  do  lekarza  med.

Po wyłożeniu przynęt, przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

DZIĘKUJEMY ZA POMOC W SKUTECZNYM  PRZEPROWADZENIU AKCJI  ZWALCZANIA WŚCIEKLIZNY

                                                           

Podlaski    Wojewódzki  Lekarz  Weterynarii
Andrzej  Czerniawski