160. rocznica bitwy pod Mężeninem

W pierwszych dniach powstania styczniowego 25 stycznia 1863 roku, w godzinach rannych 200-osobowy oddział powstańczy, złożony z młodzieży szlachty zagonowej zaatakował załogę rosyjskiego zaborcy w miejscowości Mężenin.

Podczas bitwy poległo blisko 50 powstańców pragnących naszej wolności i niepodległości płacąc za swe marzenia najwyższą cenę. W miejscu starcia powstał pomnik upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.

W rocznicę bitwy hołd poległym powstańcom przed pomnikiem złożyła delegacja samorządowa złożona z Radnych Gminy Rutki na czele z przewodniczącym Pawłem Kowalewskim, wójta Dariusza Sławomira Modzelewskiego, Senatora RP Marka Adama Komorowskiego, Dyrektor GOKiB Justyny Gołaszewskiej wraz z pracownikami instytucji, przedstawicieli OSP oraz młodzieży z terenu gminy Rutki.